Wydarzenia \ 25.11.2017 - Wizytacja w POM PRL

Pomorskie Okręgowe Muzeum PRL w Sępólnie Krajeńskim

Wielu z nas Muzeum kojarzy się z poważnym, może nieco posępnym gmachem, gdzie należy zachować ciszę i powagę w obliczu przedmiotów, które mają pozwolić nam nieco lepiej poznać przeszłość. Jednak są też muzea o zupełnie innym obliczu, gdzie pasję czuć na każdym kroku.

Do tej drugiej grupy zdecydowanie należy Pomorskie Okręgowe Muzeum PRL w Sępólnie Krajeńskim. Miejsce stworzone przez człowieka, którego pasja jest na tyle zaraźliwa, że jej promieniowanie przechodzi na kolejne osoby w otoczeniu dyrektora muzeum, czyli Marcina Gulki.

Zainteresowania przedmiotami z przeszłości zmieniło się w pasję. W ciągu kilku lat zbierania przedmiotów z okresu PRL Marcin zgromadził imponująca kolekcję. W bieżącym roku osiągnął kolejnym sukces zdobywając miejsce do zorganizowania wystawy stałej. Potężna hala, którą mieliśmy okazję obejrzeć jeszcze zanim dyrektor POM-u ulokował w niej swoje zbiory, wydawała się trudna do zapełnienia. Kolejna wizyta kilka miesięcy później pokazała, że zbiory wśród których wiele przedmiotów jest jeszcze nigdy nie używanych, z metkami, nie rozpakowanych zmieniło pustą przestrzeń w miejsce, które przenosi nas w przeszłość.

Warto wspomnieć, że kolekcja należąca do POM-u została zebrana przez jej założyciela, który systematycznie powiększa zawartość wystawy. Dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu i determinacji, a także życzliwości osób, które wspomagają wystawę eksponatami, powstało miejsce gdzie można zobaczyć prawdziwe perełki tamtego okresu.

Na wystawie zobaczymy świetnie wyposażony gabinet lekarski, typowy pokój z obowiązkową meblościanką i oczywiście samochody, choć to oczywiście nie wszystko, ale najlepiej zobaczyć to na własne oczy, a może i na waszych strychach, piwnicach czy garażach znajdzie się coś co Wam zajmuje miejsce, a dla muzeum byłoby ciekawym eksponatem.

Gratulujemy Marcinowi jego pasji i kibicujemy dalszemu rozwojowi tego niezwykłego miejsca!