Fotorelacje \ 01.05.2015 - VII Rajd na orientację Pojazdów Zabytkowych

Tegoroczną majówkę rozpoczęliśmy VII Rajdem na Orientację organizowaną przez Klub Motocykli Dawnych ze Starogardu Gdańskiego.

Wczesnym, a nawet bardzo wczesnym rankiem ruszyliśmy do Stargoardu Gdańskiego, skąd piękną kolumną złożoną z motocykli i samochodów ruszyliśmy do Lasu Szpęgawskiego. Tradycyjnie, podobnie jak w latach ubiegłych, zanim rozpoczęła się rajdowa zabawa zostały złożone znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary masowego mordu, którego dokonali hitlerowcy. Ich ofiarami padło kilka tysięcy istnień ludzkich…

Po wykonaniu pamiątkowej fotografii, na której uwieczniono wszystkich uczestników imprezy, linię startu przekroczyło kilkadziesiąt uczestników. Nawet pogoda wbrew zapowiadanym 30 stopniom (po 10 każdego dnia majówki…) na krótko przekroczyła pułap 10 stopni dawała nadzieję na słoneczny dzień.

W optymistycznych nastrojach ruszyliśmy w drogę podziwiając piękno kociewskiej ziemi. Organizatorzy podzielili zawodników na dwie grupy, my pojechaliśmy trasą nr 1, która podobno była łatwiejsza, a stanowiła rodzaj żywej lekcji historii prowadząc w większości po miejscach związanych ze zbrodniami czasu II Wojny Światowej. Trasa ładna i z pozoru prosta, ale by odpowiedzieć na pytania niezbędna była czujność, bo odpowiedzi można było znaleźć w miejscach ze zdjęć. A gdzie zdjęcia wykonano wiedzieli tylko twórcy trasy. Czasem miejsca różnił tylko jeden drobiazg, ale i tak udało nam się znaleźć wszystkie punkty. W przerwie między dwoma etapami próbowaliśmy poprawnie odpowiedzieć na przygotowane pytania.

Drugi etap rajdu kończyliśmy w deszczu. W przypadku samochodów nie było to specjalnie dokuczliwe, natomiast załogi jednośladów bezpośrednio wystawione na działanie zdecydowanie nie majowej pogody miały gorzej. Pogoda, w przeciwieństwie do organizatorów, nie stanęła na wysokości zadania, ale mimo tego bawiliśmy się dobrze.

Na mecie rajdu pozostało tylko schronić się przed deszczem pod dachem, gdzie na uczestników czekała już kawa i posiłek i w miłej atmosferze spędzić resztę dnia. Warto było zrywać się z łóżka niemal w środku nocy, by tak miło rozpocząć czas majówkowego odpoczynku:)