Wydarzenia \ 19.05.2016 - Rajdy pojazdów zabytkowych cz. 1. Pojazd rajdowy

Przy okazji przeglądania starych zdjęć i rozmów z osobami, które zachęciliśmy do udziału w rajdzie nasunęła się nam pewna refleksja. Otóż, jest spora grupa ludzi, która jest ciekawa „tych rajdów” i chętnie by spróbowała, ale kompletnie nie wiedzą „jak to się je”. W ten sposób realizacji doczekał się pomysł, by napisać kilka słów o rajdach (ale także zlotach), by nieco przybliżyć temat osobom jeszcze nie zorientowanym.

Cykl postanowiliśmy rozpocząć od tego, co w rajdzie najważniejsze, a więc od pojazdu. Celowo nie użyłam słowa samochód, bo przecież to nie jedyny środek lokomocji, który może posłużyć nam w rajdzie.

Podstawowym kryterium do spełnienia przez pojazd, którym chcemy uczestniczyć w rajdzie, jest dopuszczenie do ruchu (ważne badanie techniczne) oraz posiadanie aktualnej polisy odpowiedzialności cywilnej. Pojazd musi być sprawny technicznie – co prawda wynika to z punktu o badaniu technicznym, ale…:) Niekoniecznie musi to być samochód osobowy. Może to być motocykl, samochód dostawczy (są specjalne rajdy dla dostawczaków, jak Rajd Żuka), ciężarowy (w organizowanych niedawno Motopodchodach świetnie radził sobie ciężarowy Unimog). Zdarzają się też załogi, które w rajdzie startują autobusami.

Szczegółowe kryteria zależą od organizatorów imprez. Są imprezy przeznaczone wyłącznie dla pojazdów, których produkcja została zakończona w 1989 r. lub wcześniej, są imprezy wyłącznie dla Mercedesów czy Fiatów 126. Wbrew pozorom jest całkiem sporo rajdów, w których poza zabytkami mogą brać udział współczesne pojazdy. Tu zasada jest jedna – jeśli nie jest określone w regulaminie imprezy, bądź w opisie wydarzenia, jakie pojazdy mogą wziąć udział – trzeba dopytać organizatora. Poza tym trzeba pamiętać, że nawet jeśli jest określony limit wieku auta to w wyjątkowych sytuacjach (np. szczególny egzemplarz itp.) może się zdarzyć, że organizatorzy wyrażą zgodę na udział pojazdu, który wykracza poza przyjętą normę. Tu jednak trzeba wrócić do punktu poprzedniego, czyli porozmawiać z organizatorem imprezy.

Wracając do wieku pojazdu – jeśli jest wyraźnie napisane, że pojazdy współczesne mogą wziąć udział w imprezie to śmiało można zapisywać i roczniki najnowsze, prosto z salonu.

A bez względu na to czym pojedziemy zasada jest jedna: dobrze się bawić! W kolejnej odsłonie trochę więcej o samych rajdach!