Fotorelacje \ 18.05.2019 - Noc muzeów

Europejskiej Nocy Muzeów nie wypada nam zabytkowym.com spędzać inaczej aniżeli w pobliżu klasyków, dlatego miniony weekend spędziliśmy na odwiedzaniu miejsc, gdzie mogliśmy zobaczyć klasyczne pojazdy.

Rozpoczęliśmy od wizyty w Automobilklubie Morskim w Gdyni. Klub chlubiący się przeszło 80 letnią historią ma ogromny potencjał do wykorzystania i ostatnio mogliśmy się o tym przekonać. Po długiej batalii sądowej udało się uregulować stan prawny nieruchomości, będącej siedzibą klubu, a dzięki zaangażowaniu klubowiczów blask zaczynają odzyskiwać poszczególne pomieszczenia. Uroczyste oddanie do użytku jednego z odnowionych pomieszczeń miało miejsce podczas Nocy Muzeów. Z tej okazji w budynku klubu odbyła się wystawa eksponatów związanych z motoryzacją, a na placu przed nim wystawa wybranych pojazdów. Przekrój motoryzacji od czasów przedwojennych w postaci Forda A i Willysa Knighta aż do lat 90., które repreznetował Volskwagen Scirocco i wyjątkowa Skoda Fabia Fun. Wśród dużego grona zwiedzających nie zabrakło miłośników klasyków, którzy również przybywali swoimi klasykami. Aż do póżnych godzin nocnych przez Automobilklub przewinęło się naprawę wiele osób, co pokazuje, że taki pomysł na wieczór muzeów był strzałem w dziesiątkę.

Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy zrezygnowali z odwiedzenia innych atrakcji tego wieczoru. Podczas gdy nasz Civic dzielnie prezentował się na dziedzińcu klubu my ruszyliśmy do Rumi, gdzie Toyota Walder prezentowała kilka, ale ze to wyjątkowych historycznych modeli, jak Corolla czy Land Cruiser w klasycznym wydaniu. Szereg atrakcji towarzyszących z sushi w roli głównej dopełniał japońskiego klimatu.

Nie mniej klimatycznie było w Kuźni Wodnej w Oliwie. Akcent klasycznej motoryzacji w postaci Peugota Dangela na bazie Peugota 505 wraz z pokazami kucia i warsztatami ceramicznymi również cieszyły się sporym zainteresowaniem. Szkoda, że nie przeznaczono więcej miejsc na moto klasyki, bo zainteresowanie ze strony ich właścicieli było spore – co jakiś czas, któryś pojawiał się, by sprawdzić czy może znajdzie się miejsce, by się zaprezentować.

Ostatnim odwiedzonym miejscem przed powrotem do Gdyni była historyczna sala BHP Stoczni Gdańskiej. Tam, jak zawsze na posterunku byli członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej SOJUSZ prezentujący zbiory Muzeum Służb Mundurowych. Milicja Obywatelska w pełnym umundurowaniu dumnie prezentowała swoje zbiory.

Noc Muzeów zleciała nam szybko i ciekawie, szkoda, że jest tylko raz w roku.